Hemşerimiz Haydar Kütük'ün torunu model ve dizi oyuncusu
 
BEGÜM KÜTÜK

 

SAFİYE'NİN DÜNYASI

Kurtlar Vadisi'nden bir sahne: Kılıç ile Safiye karşılıklı oturuyor. Kılıç'ın yüzündeki yara izini inceleyen Safiye ona neden estetik ameliyat olmadığını soruyor. Derin devlet, karmaşık ilişkiler ağı ve kanlı hesaplaşmalar arasında Konseyin başı Baron'un sevgisiz kızı. Safiye'nin bu direkt sorusu sert adam Kılıç'ı şaşırtıyor. Ve cevap ondan beklenmedik bir şekilde geliyor: "Açıp Ajda Pekkan'a sorayım." Aklına geleni pat diye sorması Safiye'yi canlandıran Begüm Kütük'e göre uzun yıllar yurtdışında yaşamasından kaynaklanıyor: "O kadar doğal olmuş ki o sahne. Çok güldük. Bu projenin öyle bir efsunu var. Senaryo geliyor okuyorsunuz ve içine giriyorsunuz."

Melek dizisinde saf, ninesinin masallarıyla büyümüş bir genç kızı canlandırdınız. Şimdiyse Baron'un kızı Safiye Karahanlı rolündesiniz.

Tabii arada çok ciddi bir fark var. Kurtlar Vadisi'nde çok zengin bir ailenin yurtdışında eğitim alan ve kendi kendini yetiştirmiş sevgisiz bir kız var. Mesela küçükken babasıyla buluşmak için X bir ülkeye giderken babası ona yedi tane uçak değiştirtiyormuş. Safiye bunları sorgulayamamış ve atmış bir köşeye. Babasının mafya olduğunu kesinlikle bilmiyor. Buna ikna olabilecek mi bunu da bilmiyorum. O babasını çok güçlü, statü sahibi bir adam zannediyor. Uzakta belki de çok canı yandı, kendi yarasına kendi pansuman yaptı. Sevgisiz yetişti. Türkiye'ye geldikten sonra bir yıkım yaşadı ve annesiyle karşılaştı. Belki de hayatındaki kırılma noktası annesi oldu. Babası da yanında. Şimdi kardeşi Efe'yi merak ediyor. O da gelirse onlar artık bir aile olacak.

Safiye ileride ailede daha dominant mı olacak?

Olaylar gitgide tırmanıyor. Babamın çok fazla düşmanının olduğunu görüyoruz şu sıralar. Evdeki hizmetçi kadın babamı öldürmeye çalışıyor. Burası Kurtlar Vadisi. Her an babam da ölebilir. Kılıç diye bir adam var. Diziye başlamadan önce hep onu izliyordum. Neden hep babamın yanında, babam niye ona bu kadar güveniyor merak ediyordum. Ama belki de babama bir şey olursa Kılıç bana babalık yapacak. Belki de annem ayaklanıp hanımağa olarak ailenin başına gelecek. Şu anda bunların hiçbirini bilmiyorum. Ama Safiye bir şekilde içlerine sızdı, kalplerine girdi. Herkes onu kabullendi. Kılıç ile arası iyi. Bir şekilde ona Kılıç gibi değil de baba şefkatiyle yaklaşıyor.

Baron ile kızı arasındaki ilişki nasıl?

Babasının Safiye'yi yıllardır saklamasındaki en büyük neden ona olan zaafı. Çünkü kız evladı. Kurtlar Vadisi'nde bir kişi sizin kızınızın olduğunu öğrenirse ilk canını yakacağı kişi o olur. Ama Safiye dik bir kız biraz. Babasıyla ilgili gerçekleri öğrenirse ondan nefret edebilir. Mesele ilk geldiğinde sorduğu sorulara Baron şaşırıyordu. 'Seninle kalabilir miyim baba, benden kalmamı rica eder misin' gibi... Baron hiç böyle bir tepkiyle karşılaşmamış. Baba-kız yeni yeni el ele tutuşmaya başladı. Zafer ağabeyin bana karşı tutumunu çok seviyorum. Baron'un Safiye'ye olan ilgisini görebiliyoruz çok net. Biz Zafer ağabeyle çok benziyoruz. İkimiz de Başak Burcuyuz.

Diziyi önceden de izliyor muydunuz? Derin devlet meselelerine kafa yorar mıydınız?

Konsept danışmanımız Soner Yalçın çocukluk kahramanımdı. Teşkilatın İki Silahşörü, Reis gibi kitaplarından acayip etkilenmiştim. Komplo teorilerinden de çok hoşlanan bir yapım var. Diziyi izledikçe inanılmaz bir proje olduğunu gördüm. Ciddi bir beyin var arkasında. Çok profesyonel bir senaryo ekibi var.

Havin rolü teklif edildi

Başka projeleriniz var mı?

Haziran Gecesi'ndeki Havin rolü için teklif geldi. Ama Kurtlar Vadisi'ne sözüm vardı ve Safiye önemli bir karakterdi. Burada bir başrol yok. Herkes başlı başına bir karakter ve bir misyonu var. Hiç başrolde olayım diye bir egom yok. Kurtlar Vadisi'ne devam etme kararı aldım bu yıl. Oyuncu arkadaşlarımla geçen yıl bir çocuk oyunu projemiz vardı ama hepimizin setleri olduğu için olmadı. Çocuk oyunu tiyatro için doğru bir başlangıç olabilir. Ama çıkarım en iyisini yaparım diye hırsım yok hiç. Best Model yarışmasına katıldığımda kambur yürüyen kendinden emin olmayan hatta niye buradayım diye soran bir kızdım. Üçüncü olduğumda çok şaşırdım. Ben hiçbir yere çıkıp da şöyleyim böyleyim demedim.

Gazetelerde 'Fizik olarak Türkiye'nin en iyi modeliyim diye bir açıklamanız çıkmıştı.

Bunlar komik şeyler biraz da bu yüzden uzak kaldım. Saf bir yapım var aslında. Hemen güveniyorum insanlara. Ben o değilim ama birileri beni öyle tanıtmaya çalışıyor.

İlk teklifler geldiğinde şaşırdım çünkü akademik eğitim almamıştım diyorsunuz. Oyuncu koçunuz var mı?

Çalıştığım dönem boyunca böyle bir fırsatım olmadı. İngilizcem o kadar parlak değil öyle olsaydı Actors Studio'ya gidebilirdim ama orada üç ay kendimi finanse edemem. Buradakileri de çok maliyetli buluyorum. Ama kendimi elbette ki geliştiriyorum. Çok fazla kitap okuyorum, sinemaya gidiyorum, evde film izliyorum, hayatı takip ediyorum, belgesel kanalları izliyorum. Sette diğer oyunculara dikkat ediyorum. Melek'te ben konuşmuyordum, seslendirme yapılıyordu. Kurtlar Vadisi'nde kendini konuşacaksın dediler. İlk bölümlerde bocaladım ama şimdi kendimi konuşuyorum ve bu da bir aşama. Rol arkadaşlarım Atilla Olgaç, Zafer Ergin bana çok destek oluyor. Burayı okul gibi görüyorum.

Kimse benimle temas etmiyor

Sokakta nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Melek'teki seyirci kitlesi ev kadınları ve onların küçük çocuklarıydı. Yanıma gelip yanaklarımı sıkar öperlerdi. Kurtlar Vadisi'ndeki ikinci bölümümden sonra dışarı çıktığımda bir erkek güruhu üstüme geldi ve korkmaya başladım. Şimdi sokakta yürüyemiyorum. İzleyen kitle demek ki diziye cidden adapte oluyor. Mesela Özgü (Namal) ve Hande (Kazanova) ile Akmerkez'e gidiyoruz. Herkes onları öpüyor. Kimse benimle temas etmiyor Baron'un kızıyım ya. Baloncu balon vermek istiyor para vermeye kalkışınca 'Yok abla, bizim hediyemiz olsun. Abiye saygılar diye kabul etmiyor. Herkes daha tedirgin bakıyor. Geçen gün bir dükkana girdiğimde biri 'Bu kez korumalarıyla gelmemiş' diye güldü. Safiye oldum artık.

Sizden Kurtlar Vadisi'nden bundan sonra neler olacağına dair biraz ipucu alsak. Mesela Safiye ile Polat arasında neler olacak?

Dizinin kilidi ve çıkış noktası Efe'nin kim olduğu aslında. Polat donanımlı, iyi yetişmiş, çok yetenekli bir adam ama Efe mi ben de bilmiyorum. Baron konseyin başı ve her şeyin sahibi. Biraz da kendini böyle hissediyor. Yani adı Mehmet Karahanlı kaçıncı Mehmet ya da kızı Safiye, Safiye Sultan gibi. Babaya bir şey olursa anne, Safiye ve Kılıç daha dominant bir hale gelebilir. Safiye de Polat'ın kardeşiyse de mesele derinlik kazanıyor. Ben diziye başladığımda 'Hadi artık aşık olsunlar' diye yazıldı. Hatta aramızda aşk dedikoduları çıktı. Benden on yaş büyük Necati Abi. Sevgili değiliz, olmayacağız. Belki hakikaten kardeş çıkacaklar. Polat kimsenin yanında ağlamıyor ama belki Safiye'nin omzunda ağlayacak.

Babası Baron'u kıskanıyor

Dizide Baron'un kızını canlandırıyorsunuz. Peki ya gerçekte nasıl bir aileniz var?

Babam Celalettin Kütük Galatasaray Lisesi mezunu o yüzden iki kızına Fransızca eğitim aldırdı. Kimya mühendisi. Annem Gülgün Kütük ev kadını. Ablam Gözde ile ben Tevfik Fikret Lisesi'ni bitirdik. Gözde şimdi yatırım uzmanı. Annem benimle İstanbul'da. Babamla ablam İzmir'de.

Aileniz Kurtlar Vadisi'ni izliyor mu?

Evet, babam uykusun gelmesine rağmen benim için izliyor diziyi. Arıyor bazen 'Kızım bu olaylar gerçekmiş. Öyleyse tehlikeli olmasın' diyor. 'Yine babana sarıldın' diye beni Zafer ağabeyden kıskanıyor.

Başak Keser
Akşam Gazetesi, Çilek Eki
16 Aralık 2004 Perşembe

Kaynak : http://www.kurtlarvadisi.com